Održivost u okviru usluge investicijskog savjetovanja

Zagrebačka banka d.d. (dalje: Banka) kao pružatelj usluge investicijskog savjetovanja ima važnu ulogu u preusmjeravanju ulaganja prema gospodarskim aktivnostima kojima je cilj postići smanjenje globalnog zatopljenja kako je ugovoreno Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama1 te u skladu sa sveobuhvatnim akcijskim planom2 i europskim zelenim planom (engl. European Green Deal) koji je usvojila Europska komisija u cilju osiguranja održivog razvoja EU-a te transformacije EU-a u modernu, samoodrživu i konkurentnu ekonomiju, uz osiguravanje potpune obustave emisija stakleničkih plinova do 2050. i ekonomskog rasta bez iscrpljivanja prirodnih resursa3.

Uredba SFDR4 kao jedan od važnijih koraka u sveobuhvatnom planu za postizanje održivog razvoja nameće obvezu sudionicima na financijskom tržištu i financijskim savjetnicima da definiraju i objave svoje pisane strategije povezane s uključivanjem rizika održivosti, kako bi se postiglo više transparentnosti u pogledu načina na koje sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici uključuju rizike održivosti u svoje odluke o ulaganjima i investicijske savjete ili savjete o osiguranju.

Stoga je Banka kao financijski savjetnik usvojila i na svojim službenim internetskim stranicama objavila „Politiku uključivanja rizika održivosti u proces investicijskog savjetovanja“, koja opisuje način na koji Banka, u sklopu usluge investicijskog savjetovanja, uključuje između ostalog i relevantne rizike održivosti (ESG rizike), koji za posljedicu mogu imati negativan učinak na izvedbu proizvoda unutar same usluge investicijskog savjetovanja.

Određeno ulaganje smatra se održivim ako je usmjereno u gospodarsku aktivnost kojom se pridonosi ostvarenju okolišnih i/ili socijalnih ciljeva, osiguravajući da se pritom znatno ne šteti drugim okolišnim i/ili socijalnim ciljevima i da su društva u koja se ulaže usklađena s dobrim upravljačkim praksama.

Primjerice, ulaganjem u proizvode sa značajkama održivosti moguće je:

  • pridonijeti održivijem gospodarstvu, npr. ulaganjem u zelene obveznice kojima se financiraju projekti u području obnovljive energije ili energetske učinkovitosti koje izdaju kompanije ili države; ili ulaganjem u fondove i police životnog osiguranja kojima se ulaže u poduzeća koja su se obvezala na smanjenje svojih emisija stakleničkih plinova te koja imaju okolišno održivu gospodarsku aktivnost u skladu s EU Taksonomijom te imaju poštene prakse u vezi s radnopravnim odnosima i poštuju ljudska prava.
  • ublažiti u širem smislu, negativan utjecaj poduzeća na okoliš ili društvo, kako bi se utjecalo na poslovni model društva u koje se ulaže i time ga učinilo ekološki prihvatljivijim.

Uredba SFDR definira „rizik održivosti” kao okolišni, socijalni ili upravljački događaj ili uvjet koji, ako do njega dođe, može uzrokovati stvaran ili potencijalno negativan bitan učinak na vrijednost ulaganja. Spomenuti rizici proizlaze upravo iz ubrzanih klimatskih promjena te je objava podataka u skladu s Uredbom SFDR jedan od ključnih koraka u usmjeravanju ulaganja prema financijskim proizvodima koji uzimaju u obzir rizike održivosti te odgovarajuće umanjuju njihov utjecaj na gospodarstvo u cjelini.

Uredba o taksonomiji5 još je jedan važan korak u prijelazu na niskougljično, otporno i u odnosu na iskorištavanje resursa održivo gospodarstvo te ima za cilj definirati gospodarske aktivnosti koje se mogu smatrati okolišno održivima i pod kojim uvjetima te ih kategorizirati. Okolišni su ciljevi koje poznaje Uredba o taksonomiji:


  1. ublažavanje klimatskih promjena
  2. prilagodba klimatskim promjenama
  3. održiva uporaba i zaštita vodnih i morskih resursa
  4. prelazak na kružno gospodarstvo
  5. sprječavanje i kontrola onečišćenja
  6. zaštita i obnova bioraznolikosti i ekosustavâ.


Sukladno članku 11. Delegirane Uredbe SFDR RTS6 Banka objavljuje „Izjavu o glavnim štetnim učincima savjeta o ulaganjima na čimbenike održivosti“


Kako je Zagrebačka banka d.d. integrirala rizike održivosti u uslugu investicijskog savjetovanja?

Pri odabiru proizvoda koje namjerava uključiti u uslugu investicijskog savjetovanja Banka vodi računa o tome da proizvođači takvih proizvoda poštuju jednake standarde i načela kakve primjenjuje Banka i UniCredit Grupa7

U odnosu na društva čije proizvode uključuje u svoj katalog proizvoda i pruža uslugu investicijskog savjetovanja, Banka se pored vlastitih analiza, oslanja i na kvantitativne i kvalitativne analize provedene od strane UniCredit Grupe koje osiguravaju primjenu kriterija isključenja te definiraju kriterije za procjenu, odabir i nadziranje proizvoda uključenih u katalog.

Obzirom na to da je Banka posvećena svojoj ulozi u usmjeravanju investicija prema onim gospodarskim aktivnostima koje će omogućiti klijentima da svojim ulaganjem „ostave trag” i izravno utječu na okolišna socijalna i upravljačka pitanja, Banka će u svrhu unaprjeđivanja svoje ponude proizvoda sa značajkama održivosti, kontinuirano pratiti ponudu takvih proizvoda na tržištu te će koristiti informacije koje su njihovi proizvođači dužni javno objaviti.

Upravo stoga što ozbiljno shvaćamo ulogu koju imamo u održivom razvoju zajednice u kojoj poslujemo, Banka jamči da nijedan financijski instrument neće biti preporučen klijentu kao da ispunjava preferencije8 klijenta u pogledu održivosti ako to doista nije slučaj. Detaljnije informacije usluzi investicijskog savjetovanja dostupne su u okviru dokumenta Podaci za ulagatelje.


ARHIVA:

Politika uključivanja rizika održivosti u proces investicijskog savjetovanja od 15.6.2023.
Politika uključivanja rizika održivosti u proces investicijskog savjetovanja od 4.3.2021.
Izjava o glavnim štetnim učincima savjeta o ulaganjima na čimbenike održivosti primjena od 15.6.2023.

__________________________________________________________________________________________

1 The Paris Agreement UNFCCC
2 https://ec.europa.eu/info/publications/sustainable-finance-renewed-strategy_en#action-plan
3 A European Green Deal European Commission (europa.eu)
4 Uredba SFDR - Uredba EU 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (Službeni list Europske unije, L 317, 9.12.2019.)
5 Uredba o taksonomiji - Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (Službeni list Europske unije, L 198, 22.6.2020.)
6 Delegirana Uredba SFDR RTS – Delegirana Uredba Komisije EU 2022/1288 od 6. travnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima (Službeni list Europske unije, L 196, 25.7.2022)
7 Detaljnije na Sustainability governance - UniCredit (unicreditgroup.eu)

8 Sklonost (preferencije) u pogledu održivosti predstavljaju odluku klijenta ili potencijalnog klijenta o tome hoće li i u kojem rasponu uključiti bilo koji od sljedećih financijskih instrumenata u svoju investiciju:

a) financijski instrument za koji klijent ili potencijalni klijent utvrdi da se minimalni udio ulaže u okolišno održiva ulaganja definirana primjenjivom regulativom kao ulaganje u gospodarske aktivnosti koje bitno pridonose jednom ili više sljedećih okolišnih ciljeva (osiguravajući pritom da su društva u koja se ulaže usklađena s dobrim upravljačkim praksama):


  1. ublažavanje klimatskih promjena
  2. prilagodba klimatskim promjenama
  3. održiva uporaba i zaštita vodnih i morskih resursa
  4. prijelaz na kružno gospodarstvo
  5. sprječavanje i kontrola onečišćenja
  6. zaštita i obnova bioraznolikosti i ekosustavâ (tzv. okolišno održiva ulaganja ili ulaganja u skladu s taksonomijom EU-a)

b) financijski instrument za koji klijent ili potencijalni klijent utvrdi da se minimalni udio ulaže u gospodarsku aktivnost kojom se pridonosi ostvarenju okolišnih ciljeva (ciljevi u pogledu upotrebe energije, obnovljivih izvora energije, sirovina, vode i zemljišta, u pogledu stvaranja otpada, emisija stakleničkih plinova ili u pogledu bioraznolikosti i kružnoga gospodarstva) ili u gospodarske aktivnosti koje pridonose ostvarenju socijalnih ciljeva, osobito ulaganje koje pridonosi borbi protiv nejednakosti ili potiče socijalnu koheziju, socijalnu integraciju i radne odnose, ili ulaganje u ljudski kapital ili ekonomski ili socijalno ugrožene zajednice (osiguravajući pritom da su društva u koja se ulaže usklađena s dobrim upravljačkim praksama) (tzv. održiva ulaganja ili ulaganja u skladu s Uredbom SFDR)

c) financijski instrument koji uzima u obzir glavne štetne učinke na čimbenike održivosti okolišne, socijalne ili upravljačke naravi (tzv. ulaganja koja uzimaju u obzir glavne štetne učinke).


Zadnja izmjena 24.10.2024.

Najčešća pitanja

Postavke kolačića

Privole

Prilagođene postavke kolačića

U nastavku možete omogućiti ili onemogućiti korištenje pojedinih kategorija mrežnih kolačića, a svoj izbor možete naknadno promijeniti u bilo kojem trenutku. Ako niste sigurni, detaljne informacije o kolačićima koje koristimo na zaba.hr stranicama možete pronaći u našoj politici korištenja kolačića.

Tehnički kolačićiUvijek aktivni

Omogućuju pravilan i siguran rad web stranica.


Funkcionalni kolačići

Omogućuju poboljšanja u korištenju web stranica.


Marketinški kolačići

Omogućuju praćenje posjetitelja web stranica te prikupljaju podatke koji se koriste za personalizaciju oglasa i korisničkog iskustva.


Analitički kolačići

Bilježe statističke podatke koji omogućuju unaprjeđenje naših stranica i naš ponude.